קידום אתרים - ביצוע מחקרים במנועי החיפוש

איך משווקים דרך מנועי חיפוש חוקרים ולומדים כיצד להצליח במנועי החיפוש
האלגוריתמים המסובכים של מנועי חיפוש יכולים להיראות במבט ראשון כבלתי-חדירים. מנועי החיפוש בעצמם מספקים מעט תובנות לגבי הצורה שבה אפשר להשיג תוצאות טובות יותר או לצבור יותר תעבורת גולשים. ברשימה הבאה, אני מפנה למעט המידע לגבי אופטימיזציה ומיטב הפרקטיקות שמנועי החיפוש עצמם כן מספקים:

• גוגל – איך אוכל לשפר את הדירוג של האתר שלי?
• יאהו – איך אוכל להירשם בתוצאות חיפוש ה-web של יאהו ואיך לשפר את דירוג האתר שלי?
• Microsoft/Live – קווים מנחים למיפתוח (indexing) מוצלח
Ask – Ask.com למנהלי אתרים

הקווים המנחים שמופיעים כאן אינם חסרי-תועלת – יש בהם בוודאי כמה פיסות מידע איכותיות, כולל המידע הבא מיאהו:

"גורמים רבים משפיעים על השאלה האם אתר אינטרנט מסוים מופיע בתוצאות חיפוש ועל הדירוג שלו בתוצאות החיפוש. הגורמים האלה יכולים לכלול:

• מספר האתרים האחרים המקשרים אליו
• התוכן של העמודים
• העדכונים שאנו עושים במסד הנתונים שלנו
• הבדיקות של גרסאות מוצרים חדשות
• גילוי אתרים נוספים
• שינויים באלגוריתם החיפוש – וגורמים אחרים

תוצאות חיפוש מדורגות לפי רלבנטיות ומציעות כמה אתרים מכל ה-web ממנוע החיפוש של יאהו ומדריך האתרים (directory) של יאהו.
"

והמידע הבא מ-Microsoft Live:

"• בטקסט גלוי של עמוד, שבצו מילים שאותם משתמשים עשויים לבחור כמונחים בשאילתת חיפוש כדי למצוא את המידע באתר שלך.
• הגבילו את כל העמודים לגודל סביר. אנו ממליצים על נושא אחד לעמוד. דף HTML בלי תמונות צריך להיות בהיקף של פחות מ-150KB.
• ודאו שאפשר לגשת לכל עמוד מקישור טקסט סטטי אחד לכל הפחות.
• אל תשבצו את הטקסט שאותו תרצו לכלול באינדקס בתוך תמונות. למשל, אם אתם רוצים להכליל באינדקס את שם וכתובת החברה שלכם, ודאו שהם לא מוצגים בתוך לוגו החברה."

פיסות מידע קטנות אלה הן, תודה לאל, רק קצה הקרחון. במשך יותר מ-12 שנה שבו החיפוש ב-web קיים באינטרנט, משווקים דרך מנועי חיפוש גילו שיטות להפיק מידע לגבי הצורה שבה מנועי חיפוש מדרגים עמודים. משווקים אלה משתמשים במידע זה כדי לעזור לאתרים וללקוחות שלהם להשיג מיקום טוב יותר. באופן מפתיע, מנועי החיפוש תומכים בחלק גדול ממאמצים אלה, למרות שהדבר בדרך כלל לא גלוי לציבור. ועידות בנושאי שיווק דרך מנועי חיפוש, כמו Search Marketing Expo, WebMaster World ו-Search Engine Strategies מושכות מהנדסים ונציגים מכל מנועי החיפוש הגדולים. נציגים כאלה גם עוזרים למנהלי אתרים בכך שהם לעיתים משתתפים באופן מקוון בבלוגים, פורומים וקבוצות (שמפורטות בנספח B במדריך שלנו).

עם זאת, כנראה שאין כלי טוב יותר למנהלי אתרים שחוקרים את מנועי החיפוש יותר מאשר החופש להשתמש במנועי החיפוש כדי לבצע ניסויים, לבדוק תיאוריות ולגבש דעות. באמצעות תהליך איטרטיבי ולעיתים כואב זה, נצבר ידע רב לגבי תפקידיהם של מנועי החיפוש. תהליך נפוץ של בדיקה יכול להיראות בערך כך:
1. רשמו אתר אינטרנט חדש עם מילות מפתח סתמיות (למשל ishkabibbell.com)
2. צרו עמודים רבים באתר זה, שכולם מכוונים למונח אבסורדי מסוים (למשל yoogewgally)
3. בחנו את השימוש בדרכים שונות של מיקום טקסט, עיצוב, שימוש במילות מפתח, מבני קישורים וכדומה. עשו זאת על ידי יצירת דפים אחידים ככל האפשר, שיש ביניהם הבדל אחד ויחיד.
4. צרו קישורים למתחם מתוך עמודים שכלולים באינדקס ונסרקו היטב על ידי מנועי החיפוש ואשר נמצאים במתחמים אחרים.
5. רשמו את הפעילויות של מנועי החיפוש ואת הדירוגים של העמודים.
6. ערכו שינויים קטנים בדפים הזהים ביניהם לחלוטין כדי לקבוע אלו גורמים יכולים לדחוף תוצאת חיפוש למעלה או למטה מול חלופות אחרות.
7. רשמו כל תוצאה שנראית אפקטיבית ובחנו אותה מחדש על גבי מתחמים אחרים או עם מילות חיפוש אחרות. אם כמה בדיקות מחזירות תמיד את אותן תוצאות, סביר שגיליתם תבניות שמנועי החיפוש משתמשים בה.

הנה דוגמא לבדיקה שעשינו ב-SEOmoz בעבר:בבדיקה זו, התחלנו עם ההשערה שקישור שנמצא גבוה יותר בקוד של העמוד יהיה בעל משקל גדול יותר מעמוד שבו הקישור נמצא נמוך יותר בקוד. בדקנו זאת בכך שיצרנו מתחם עם שם סתמי שמקשר לשלושה עמודים, שכל אחד מהם מכיל את אותה מילה לפחות פעם אחת. אחרי שכל מנועי החיפוש סרקו את העמודים, גילינו שהעמוד שאליו היה קישור מהקישור הגבוה יותר בעמוד הבית היה הראשון בדירוג, ואז המשכנו את האיטרציות של הבדיקות.דאגנו קצת שהטקסט בתוך הקישור יכול להיות המקור לדירוגים, לכן שינינו את הטקסט בקישור בעמוד הבית לתווים סתמיים. עדיין, העמודים דורגו כשאלה עם הקישורים שמופיעים במיקום גבוה יותר בקוד נמצאים לפני העמודים שהם הקישורים היו נמוכים יותר, לפי הסדר. במשך כמה איטרציות נוספות (שינוי בעמודים אליהם היו קישורים, שינוי מילות החיפוש, ערבוב השימוש במילות חיפוש שונות וכדומה) ובעקבות בדיקות חוזרות, מצאנו שהתבנית הזו מופיעה שוב ושוב, והחלטנו לאשר אותה. נראה ששלושת מנועי החיפוש הגדולים (Ask מעולם לא דירג את המתחם הזה) מייחסים משקל גדול קצת יותר לקישורים שמופיעים במיקום גבוה יותר בקוד מאשר לאלה הנמוכים יותר. ברור שזה תהליך ארוך ומייגע, אבל הוא יכול לעזור למשווקים דרך מנועי חיפוש להבין את התבניות הבסיסיות שמנחות מנועי חיפוש בקביעת דירוגים.

ברור שזה לא התהליך היחיד שעוזר להחכים את המשווקים דרך מנועי חיפוש. יש גם מידע תחרותי לגבי רמזים שבהם משתמשים מנועי החיפוש ולגבי הצורה שבה הם יכולים לסדר תוצאות בבקשות פטנטים שהגישו מנועי החיפוש הגדולים למשרד הפטנטים של ארצות הברית. ייתכן שבקשת הפטנט המפורסמת ביותר מבין אלה היא זו שסימנה את הולדתה של גוגל במעונות אוניברסיטת סטנפורד בשנות ה-90 המאוחרות – PageRank – אשר תועדה כפטנט מספר 6285999 – שיטה לדירוג צמתים במסד נתונים מקושר. המאמר המקורי בנושא זה – אנטומיה של מנועי חיפוש web גדול עם קשרי היפרטקסט – היה גם נושא לחקירה מקיפה ולמיסוד. אלה שלא מרגישים בטוחים עם מתמטיקה מסובכת לא צריכים לפחד. למרות שהמשוואות עצמן יכולות להיות מעניינות מבחינה אקדמית, גם רבים מהמשווקים המוכשרים והמוצלחים ביותר דרך מנועי חיפוש לא מבינים זאת לחלוטין – לא צריכים חישובים מסובכים כדי לעשות אופטימיזציה למנועי חיפוש.

באמצעות שיטות של ניתוח פטנטים, ניסויים ובדיקות 'חיות', משווקים דרך מנועי חיפוש השיגו הבנה לגבי רבות מהפעולות הבסיסיות של מנועי חיפוש ולגבי הגורמים הקריטיים ביצירת אתרים ועמודים שצוברים דירוגים גבוהים ותעבורה מקיפה.

איך אנשים משתמשים במנועי החיפושלקריאת המאמר באנגליתעוד על קידום אתרים ניתן לקרוא במדריכים הבאים: קידום בגוגל | קידום אתרים | קידום אתר | SEOBooks