איך אנשים מתקשרים עם מנועי חיפוש

אחד המרכיבים החשובים ביותר בבניית אסטרטגיית שיווק מקוון סביב SEo ודירוג במנועי חיפוש הוא תחושה של אמפתיה לקהל שלך. כשאתה קולט איך המחפש הממוצע, ובאופן ספציפי יותר, שוק היעד שלך, עושה שימוש בחיפושים, אתה יכול להגיע למשתמשים אלה ולשמר אותם בצורה אפקטיבית יותר.

השימוש במנועי חיפוש התפתח במשך השנים, אבל העקרונות המרכזיים של ביצוע חיפוש נותרו בעיקרם ללא שינוי. בהמשך, פירטתי את הצעדים שקיימים ברוב תהליכי החיפוש:

1. הרגש את הצורך בתשובה, בפתרון או בפיסת מידע
2. נסח את הצורך בשרשרת של מילים וביטויים (שאילתת החיפוש)
3. בצע את השאילתא במנוע חיפוש
4. דפדף בתוצאות כדי לחפש תוצאה מתאימה
5. הקלק על תוצאה
6. חפש פתרון או קישור לפתרון זה
7. אם אינך מרוצה, חזור לתוצאות החיפוש, דפדף לקישור אחר, או
8. בצע חיפוש חדש תוך שיפורים בשאילתא המקורית

כשתהליך זה מוביל להשלמה מספקת של משימה, נוצרת חוויה חיובית, הן בקשר למנוע החיפוש והן בקשר לאתר שמספק את המידע או את התוצאה. מאז תחילת החיפוש באינטרנט, הפעילות גדלה לרמות כאלה של פופולריות, כך שבדצמבר 2005, פרויקט האינטרנט והחיים האמריקניים של Pew (מחקר ב-PDF יחד עם ComScore) גילה ש-90% מהאנשים באינטרנט ו-91% מהנשים באינטרנט השתמשו במנועי חיפוש. מתוכם, 42% מהגברים ו-39% מהנשים דיווח על שימוש במנועי חיפוש בכל יום ויותר מ-85% בשתי הקבוצות אמרו שהם "מצאו את המידע שחיפשו".

כשמסתכלים על התמונה הרחבה בנושא שימוש במנועי חיפוש, מקבלים מידע מרתק ממקורות רבים. הוצאתי ממקורות אלה את המקורות החדשים, הרלבנטיים ובעלי הערך לא רק כדי להבין איך משתמשים מבצעים חיפושים, אלא גם כדי להציג טיעון אטרקטיבי לגבי העוצמה שיש בחיפוש (דבר שאני מניח שקוראי מדריך זה יצטרכו אולי לעשות מול המנהלים שלהם):

מחקר שנערך באפריל 2006 על ידי החברות iProspect ו-Jupiter Research (PDF) גילה ש:


* 62% ממשתמשי מנועי חיפשו הקליקו על תוצאת חיפוש בעמוד הראשון של התוצאות, 90% בשלושת העמודים הראשונים. זה שיעור גבוה יותר מכפי שהיה ב-2004, כאשר 60% בחרו בתוצאות בעמוד הראשון, והרבה יותר מאשר ב-2002, כאשר רק 48% עשו כך.

* 41% מהמשתמשים במנועי חיפוש שממשיכים את החיפוש שלהם כשאינם מוצאים את מבוקשם, מדווחים שהם משנים את מילות החיפוש שלהם ו\או את מנוע החיפוש, אם אינם מוצאים את מבוקשים בעמוד הראשון של התוצאות. 88% מדווחים שהם עושים זאת אחרי שלושה עמודים.

* 36% מהמשתמשים הסכימו ש"כשאני רואה חברה שממוקמת בין התוצאות הראשונות במנוע חיפוש, הדבר גורם לי לחשוב שזו חברה מובילה בתחומה".

המחקר של Pew Internet –ComScore מנובמבר 2005 שהוזכר קודם (PDF) גילה ש:


* ביום ממוצע, 60 מיליון איש משתמשים במנועי חיפוש

* השימוש במנועי חיפוש עולה הן בהתאם לרמת ההשכלה (27% ממסיימי תיכון מול 55% מבעלי תואר ממכללה או תואר שני) והן בהתאם להכנסה (29% מאלה המרוויחים פחות מ-30,000$ מול 52% מאלה המרוויחים 75,000$ ומעלה) מחקר מאוגוסט 2007 של Foresee/ACSI עבור eMarketerהעיר ש:

* 75% ממשתמשי מנועי חיפוש ופורטלים היו מרוצים מהחוויות שלהם

* בחלוקה לפי מנועי חיפוש, 79% ממשתמשי Yahoo!, 78% ממשתמשי Google ו-75% ממשתמשי MSN ו-Ask.com דיווחו שהיו מרוצים

ComScore דיווחה באוגוסט 2007 (קישור):


* מספר שאילתות החיפוש שבוצעו באינטרנט גדל ב-2% משנת 2006 לרמה של כ-10 מיליארד חיפושים בחודש (בכל מנועי החיפוש)

* גוגל החזיקה בנתח הגדול ביותר של החיפושים – 55.2%, 23.5% ליאהו, 12.3% למיקרוסופט ו-4.7% ל-Ask.com (ל-AOL, שמראה תוצאות חיפוש של גוגל, היה נתח של 4.4%)

מחקר של יאהו משנת 2007 (קישור, PDF) הראה ש:


* פרסום מקוון מניע מכירות בתוך חנויות ביחס של 6:1 לעומת מכירות מקוונות

* לקוחות שהשתתפו במחקר הוציאו 16$ מחוץ לאינטרנט לכל 1$ אותו הוציאו באינטרנט

Webvisible ו-Nielsen פרסמו ב-2007 מחקר לגבי חיפוש מקומי (קישור) אשר ציין ש:


* 74% מהמשיבים לסקר השתמשו במנועי חיפוש כדי למצוא מידע עסקי מקומי לעומת 65% שפנו לדפי זהב בדפוס, 50% שהשתמשו בדפי זהב באינטרנט ו-44% שהשתמשו בעיתונים רגילים

* 86% מהמשיבים אמרו שהם השתמשו באינטרנט כדי למצוא עסק מקומי, שיעור גבוה יותר לעומת 70%, השיעור שדווח ב-2006

* 80% דיווחו שבדקו לגבי מוצר או שירות באינטרנט, ואז ביצעו את הרכישה מחוץ לאינטרנט מעסק מקומי

מחקר לגבי נתונים שדלפו מפרטי השאילתות שהוגשו למנוע החיפוש של AOL (קישור) חושף ש:


* הדירוג הראשון בתוצאות חיפוש מקבל 42.25% מכל תעבורת הקלקות ההמשך (click-through)

* הדירוג השני מקבל 11.94%, השלישי 8.47%, הרביעי 6.05% וכל השאר פחות מ-5%

* עשר התוצאות הראשונות קיבלו 89.71% מכל תעבורת הקלקות ההמשך, 10 התוצאות הבאות (שנמצאות בדרך כלל בעמוד השני של תוצאות החיפוש) קיבלו 4.37%, העמוד השלישי – 2.42% והחמישי – 1.07%. כל עמודי התוצאות האחרים קיבלו פחות מ-1% מכלל תעבורת ההקלקות.

מפת חום - דף תוצאות גוגל


בנוסף למספרים אלה, חברת המחקר Enquiro ביצעה מיפוי ויזואלי של משתמשי מנועי חיפוש (קישור), שהפיק תוצאות מרתקות לגבי הדברים שמשתמשים רואים ומתמקדים בהם בזמן החיפוש. למטה ניתן לראות מפה המציגה בדיקה שבוצעה בגוגל. הגרפיקה מראה שמשתמשים הקדישו את הזמן הארוך ביותר באזורים בעלי הצבעים ה'חמים' ביותר – בחלקים האדומים, הכתובים והצהובים של העמוד.מחקר ייחודי זה מדגים בצורה מושלמת כמה מעט תשומת לב מוקדשת לתוצאות בכלל העמוד לעומת התוצאות בדירוג הגבוה יותר, ואיך עיניהם של משתמשים נמשכות למילות חיפוש מובלטות ולתיאורים בחיפושים אורגניים, לעומת תוצאות של חיפוש בתשלום.

למעוניינים, ניתן למצוא מקבץ נהדר של נתונים נוספים ממחקרים, סקרים ומסמכי רקע באתר SELand's Stats & Behaviors page

כל תוצאות המחקרים המרשימות האלה מובילות אותנו לכמה מסקנות לגבי חיפוש באינטרנט ושיווק בעזרת מנועי חיפוש. בפרט, אנחנו יכולים להניח את ההנחות הבאות בביטחון יחסי:

1. חיפוש הוא דבר מאד מאד פופולרי. הוא מגיע לכמעט כל אחד שמשתמש באינטרנט ולמיליארדי אנשים ברחבי העולם.
2. מיקום בין תוצאות החיפוש הראשונות הוא קריטית ליכולת להיראות (visibility)
3. מיקום בראש תוצאות החיפוש לא רק מספק את כמות התעבורה הגבוהה ביותר, אלא גם יוצר אמון בקרב הצרכנים לגבי הערך והחשיבות היחסית של החברה או האתר.
4. חיפושים באינטרנט מניעים היקף מדהים של פעילות כלכלית מחוץ לאינטרנט.

כמשווקים, האינטרנט בכלל והחיפוש בפרט, הם בלי ספק אחת הדרכים הטובות והחשובות ביותר להשגת לקוחות ולבניית עסק, בלי קשר לגודלו, להיקף קהל היעד שלו, או למיקוד שלו.

איך אנשים משתמשים במנועי החיפושלקריאת המאמר באנגליתעוד על קידום אתרים ניתן לקרוא במדריכים הבאים: קידום בגוגל | קידום אתרים | קידום אתר | SEOBooks